Biblioteka jako trzecie miejsce. Przykład bibliotek szkół medycznych

Autor

  • Maja Wojciechowska Instytut Filologii Polskiej, Wydział Filologiczny, Uniwersytet Gdański https://orcid.org/0000-0002-5340-3722
  • Monika Orzoł Instytut Filologii Polskiej, Wydział Filologiczny, Uniwersytet Gdański

Abstrakt

W artykule zaprezentowano biblioteki w szerokim kontekście społecznym i kulturotwórczym. Określono zadania i funkcje instytucji bibliotecznych, nieograniczające się wyłącznie do gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji. Zwrócono uwagę na mediacyjny charakter bibliotek, a także na ich rolę w pośredniczeniu w procesach komunikacji społecznej. Podkreślono, że instytucje biblioteczne mogą łączyć ofertę wielu innych ośrodków kultury, w wyniku czego pełnią nierzadko funkcje zbliżone do galerii sztuki, muzeów czy sal koncertowych. Przede wszystkim jednak zauważono, iż biblioteki to miejsca spotkań lokalnej społeczności i przestrzenie, gdzie można odpocząć, produktywnie spędzając czas. Dlatego właśnie przywołano koncepcję trzeciego miejsca, którą realizować mogą również biblioteki działające przy ośrodkach medycznych i ośrodkach kształcenia kadr medycznych, zwłaszcza że – jak oceniają bibliotekarze – studenci kierunków medycznych znacznie więcej czasu spędzają w kampusie (a zatem i w bibliotekach, będących centrami uczenia się) niż w domu. Celem artykułu było zaprezentowanie rozwiązań stosowanych przez wybrane biblioteki medyczne na świecie. Na podstawie analizy literatury omówiono niektóre interesujące projekty.

Słowa kluczowe


biblioteki akademickie, biblioteki naukowe, biblioteki medyczne, trzecie miejsce

DOI:

https://doi.org/10.34738/mlf.0044

Pobrania

Jak cytować

1.
Wojciechowska M, Orzoł M. Biblioteka jako trzecie miejsce. Przykład bibliotek szkół medycznych. MLF. 30 kwiecień 2021;13(2):3-18.

Zeszyt

Dział

Artykuły

Opublikowane

30.04.2021