Strategie bibliotek medycznych w zarządzaniu danymi badawczymi: analiza i implikacje

Autor

Abstrakt

W artykule omówiono zaangażowanie bibliotek medycznych w zarządzanie danymi badawczymi (ZDB) w Polsce. Przedstawiono kontekst włączenia tego zagadnienia w zakres działalności bibliotek i rozwój ZDB w ostatniej dekadzie. Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród przedstawicieli bibliotek medycznych w Polsce opisano ich kompetencje i zakres usług świadczonych przez nich w 2023 r. oraz kontekst organizacyjny. Podkreślono znaczenie rozwoju umiejętności bibliotekarzy w obszarze ZDB i współpracy międzybibliotecznej, a także potrzebę zwiększenia świadomości naukowców co do roli bibliotek medycznych. Wysunięto wnioski dotyczące formalnego uznania roli bibliotekarzy w procesie ZDB, niosącego za sobą rozwój i wzrost prestiżu zarówno bibliotek, jak i całych instytucji naukowych.

Słowa kluczowe


dane badawcze, biblioteki medyczne, zarządzanie danymi badawczymi, plan zarządzania danymi, otwarta nauka, współpraca bibliotek medycznych

DOI:

https://doi.org/10.34738/mlf.0089

Pobrania

Jak cytować

1.
Kubik S, Milewska A, Nowocień T, Rusakow J. Strategie bibliotek medycznych w zarządzaniu danymi badawczymi: analiza i implikacje. MLF. 16 lipiec 2024;16(2):12-20.

Zeszyt

Dział

Artykuły

Opublikowane

16.07.2024