Etyka publikacyjna

Redakcja czasopisma „Forum Bibliotek Medycznych” zobowiązuje się do zachowania najwyższego poziomu rzetelności publikowanych treści. Postrzegając rzetelność i uczciwość jako elementarne wartości nauki, stanowczo przeciwstawia się nadużyciom dotyczącym wydawania prac naukowych. Na łamach „Forum Bibliotek Medycznych” nie ma miejsca na plagiat: kopiowanie tekstu, pomysłów, obrazów lub danych z innego źródła, nawet z własnej publikacji, bez podania informacji o ich pochodzeniu. Zapożyczony element musi być odpowiednio oznaczony, a oryginalne źródło – wskazane za pomocą przypisu.

COPE

Redakcja stosuje wytyczne opracowane przez międzynarodową organizację zrzeszającą wydawców i redaktorów czasopism naukowych -- Committee on Publication Ethics (COPE). Wytyczne te zawierają szczegółowy opis postępowania w przypadku podejrzenia nieetycznych działań w obszarze publikacyjnym.

STANDARDY COPE POMAGAJĄ REDAKTOROM M.IN. W NASTĘPUJĄCYCH SYTUACJACH:
  • podejrzenie o plagiat,
  • podejrzenie o zbędną publikację,
  • podejrzenie o sfabrykowanie danych,
  • podejrzenie wystąpienia problemu etycznego,
  • podejrzenie o nieujawniony konflikt interesów,
  • podejrzenie przywłaszczenia przez recenzenta pomysłu lub danych autora.

Diagramy COPE prezentują także postępowanie zalecane w przypadku prośby o dokonanie zmian na liście autorów oraz podejrzenia wystąpienia autora widmo lub autora gościnnego. Diagramy COPE dostępne są na stronie: [LINK].

ICMJE

Redakcja opiera się na zaleceniach International Committee of Medical Journal Editors (ICMJE) -- komitetu tworzonego przez redaktorów renomowanych czasopism, m.in. „Nature Medicine”, „New England Journal of Medicine” czy „The Lancet”. Rekomendacje opracowywane przez ICMJE mają na celu wspieranie redaktorów, autorów i recenzentów w stosowaniu najlepszych praktyk etycznych na poszczególnych etapach procesu wydawniczego. Od wszystkich osób współpracujących z czasopismem redakcja oczekuje stosowania się do zaleceń ICMJE, dostępnych pod adresem: [LINK].

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

ODPOWIEDZIALNOŚĆ REDAKCJI
  • Redakcja ocenia otrzymane prace wyłącznie na podstawie ich wartości merytorycznej, zgodności z tematyką czasopisma i poszanowania zasad etycznych oraz w porozumieniu z recenzentami.
  • Redakcja zapewnia, że wszystkie prace przed opublikowaniem poddawane są ocenie co najmniej jednego recenzenta, który jest ekspertem w danej dziedzinie. Formularze recenzji są udostępniane na żądanie czytelnika (w ramach open peer-review).
ODPOWIEDZIALNOŚĆ AUTORA
  • Zgodnie z wytycznymi ICMJE za autora uznana może zostać osoba, która wniosła znaczący wkład w pracę, wzięła udział w przygotowaniu manuskryptu, zatwierdziła jego ostateczną wersję do publikacji i przyjmuje odpowiedzialność za wszystkie aspekty pracy. ICMJE rekomenduje, aby wszystkie osoby uznane za autorów spełniały wskazane kryteria i aby każda osoba spełniająca wskazane kryteria została uznana za autora.
  • Za autora korespondencyjnego uznaje się osobę, która bierze na siebie odpowiedzialność za komunikację z redakcją czasopisma podczas procesu wydawniczego i za spełnienie wymogów formalnych związanych z publikacją w danym tytule. Autor korespondencyjny odpowiada na pytania redaktora i recenzentów, zobowiązuje się także do udzielania odpowiedzi na pytania środowiska naukowego po opublikowaniu pracy.
  • Autorzy powinni być wymienieni zgodnie z wielkością wkładu w pracę – od największego do najmniejszego. Dopuszczalne jest oznaczenie równoważnego wkładu w powstanie publikacji. Ostatnia pozycja może być zarezerwowana dla starszego autora, niemniej bez względu na wielkość wkładu starszy autor musi spełniać kryteria autorstwa.
  • Wkład poszczególnych autorów musi zostać wykazany w umowie licencyjnej.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ RECENZENA
  • Każdy recenzent, który nie czuje się kompetentny do zrecenzowania otrzymanej pracy lub wie, że szybka recenzja nie będzie możliwa, powinien natychmiast powiadomić redakcję i odrzucić zaproszenie do współpracy.
  • Recenzent powinien odrzucić zaproszenie do recenzji, jeżeli między nim a którymkolwiek z autorów występuje zależność służbowa, związek pokrewieństwa lub konflikt interesów.
POUFNOŚĆ
  • Wszystkie osoby zaangażowane w proces wydawniczy zobowiązane są traktować otrzymane prace jako dokumenty poufne. Nie wolno ich pokazywać ani omawiać z innymi osobami, chyba że w uzasadnionych okolicznościach, za zgodą Redaktora Naczelnego.
  • Informacje uzyskane w wyniku procesu wydawniczego nie mogą być wykorzystywane dla osobistych korzyści osób zaangażowanych w proces wydawniczy.